دکتر فاطمه عندلیب

متخصص پوست و مو


علل پیری زودرس پوست

پیری زودرس پوست و بروز چین و چروکهای پوستی همیشه یکی از مهمترین دغدغه های انسانها بوده و هست.همه ما می دانیم که مهمترین عامل پیری پوست و بروز چین و چروک صورت، افزایش سن است.از حدود سن سی سالگی، رشته های کلاژن والاستین که عوامل سفتی پوست هستند شروع به شکسته شدن می کنند که این امر منجر به بروز چروکهای پوستی می شود،با افزایش سن نمی توان مبارزه کرد ولی نکته مهم اینست که بجز افزایش سن، که عاملی غیر قابل کنترل محسوب می شود.می توان با شناخت عوامل قابل کنترل منجر شونده به پیری زودرس پوست، تا حدی بروز چروکهای پوستی را به تاخیر انداخت.در این مقاله سعی می کنیم شما را با عوامل پیری زود رس پوست آشنا کنیم.

1) اشعه uv ی خورشید
شاید بتوان اشعه یو وی خورشید رامهمترین عامل بیرونی ایجاد کننده چروک پوست دانست. این اشعه با آسیب به رشته های کلاژن و الاستین باعث ایجاد چروکهای پوستی می شود.همچنین این اشعه با تولید رادیکالهای آزاد در پوست مانع فعالیت سلولهای کلاژن ساز می شود.لازم به ذکر است که سولاریوم هم با همان مکانیزم های اشعه یو وی خورشید منجر به پیری زودرس پوست می شود.

2) سیگار وقلیان
قبل از پرداختن به اثرات مضر سیگار بروی پوست ذکر این نکته حائز اهمیت است که تمام اثرات منفی سیگار بروی پوست که در ذیل ذکر می شود در مورد قلیان هم صادق است.بعد از نور خورشید، مهمترین عامل خارجی مولد چروک صورت، سیگار است.سیگار علاوه بر آسیب به ارگانهای داخلی، شدیدا به پوست صدمه می زند. تاثیرات مخرب سیگار در بروز چروک زودرس پوست، در خانمها دو برابر اقایان است.نیکوتین موجود در سیگار با ایجاد انقباض در عروق پوستی، خونرسانی به پوست را مختل می کند و در نتیجه رسیدن مواد مغذی به پوست دچار اختلال می شود.همچنین در فرد سیگاری، تولید حجم وسیعی از مواد سمی، باعث آسیب به رشته های کلاژن و الاستین می شود.

علاوه بر اثرات مستقیم نیکوتین موجود در سیگار بر روی رشته های کلاژن و الاستین، به دلیل انقبا ض دائم عضلات اطراف دهان در افراد سیگاری، اغلب این افراد دچار چروکهای عمیق عمودی در اطراف دهان می شوند.همچنین با توجه به تحریک چشمها توسط دود سیگار و متقابلا جمع کردن چشمها، در افراد سیگاری خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم عمق بیشتری دارند.همه این عوامل باعث می شوند که،افراد سیگاری معمولا پوست زرد یا رنگ پریده و متمایل به خاکستری داشته باشند و خیلی زودتر دچار چروکهای پوستی شوند.نکته مهم دیگر اینست که در افراد سیگاری، ترمیم پوستی به شدت به تعویق می افتد .در نتیجه انجام کارهای جوان سازی مثل لیزر و نیدل آر اف و انواع پیلینگ در این افراد باید با احتیاط بیشتری انجام شود.

3) مشروبات الکلی
پنجاه در صد مشروبات الکلی از قند تشکیل شده است .تحقیقات نشان داده اند که مصرف مواد سرشار از قند، بعلت شکننده کردن رشته های کلاژن و الاستین، به بروز چروک صورت کمک می کنند.همچنین مصرف مداوم مشروبات الکلی باعث قرمزی مداوم صورت بعلت گشادی بیش از حد عروق پوست می شود، که این امر منجر به ایجاد ظاهری ناخوشایند می گردد.

4 ) به پهلو یا به شکم خوابیدن :
به توجه به اینکه ، در این نوع خوابیدن ، قسمت هایی از صورت تحت فشار قرار می گیرد ، در نتیجه به مرور زمان ، در نواحی تحت فشار بروز چروک های پوستی تسریع می شود . بهترین نوع خوابیدن ، خوابیدن به پشت می باشد . در مقاله بعدی به روش های جلوگیری از پیری زود رس پوست می پردازیم


آدرس مطب : 1
تلفن : 36294896 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالریخدمات مطبآدرس مطبسایتهای دیگر